ESG standardy získávají finální podobu. Experti představí jejich využití v praxi

17.4.2023
Vyšší konkurenceschopnost a nižší náklady. To jsou hlavní benefity využívání ESG reportingu, jak nedávno potvrdilo několik studií. Jeho jednotnou podobu nastaví závazné evropské ESG standardy. Jejich finální verze, určující i pro reportování českých firem, představí Evropská unie v listopadu. Vzrůstající důležitost ESG však vnímají firmy už nyní. Jak se nové evropskésměrnice promítnou do praxe a jak zefektivnit byznys ukáže konference Bold Future už 25. října v pražské Spojce Karlín, kde mimo jiné vystoupí tři eurokomisařiVěra Jourová, Mairead McGuinness a Didier Reynders, kteří se tématu věnovali.
Při zavádění ESG reportinguje zásadní jak komplexní strategie firem, tak i konkrétní kroky, které firmy podnikají. “Správně nastavený ESG reporta strategie dávají společnostem konkurenční výhodu. Jde o podklad prostrategická obchodní rozhodnutí a cestu k úsporám energie a nákladů. Klíčové je proto být informovaný o obsahu EU standardů a co nejdřív začít sbírat nefinanční informace o společnosti. Například o uhlíkové stopě - firmy potřebují 2 až 3 roky, aby zavedly dobrý systém sběru dat z dodavatelského řetězce, který je pro tento výpočet nezbytný,” upozorňuje expert na ESG Filip Gregor z expertní skupiny Frank Bold. Na konferenci Bold Future spolu s dalšími odborníky přiblíží ESG reporting z praktického pohledu pro české firmy.
V současné době jsoune finanční informace důležité především pro investory a banky, které už nyní zvýhodňují udržitelné investice. Právě přístup těchto institucí na konferenci představí hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil. “Ekonomická aenergetická krize jdou ruku v ruce. Jako ideální řešení se proto nabízí efektivní nakládání se zdroji - nástrojem pro něj je ve větší míře zavádění ESG standardů a příklon k zelené ekonomice,” říká Navrátil.
Ačkoliv je reportování nefinančních informací stále nastupujícím trendem, mnoho velkých firem už mápraktické zkušenosti se zaměřením na konkrétní kroky směrem k udržitelnější budoucnosti. “Lidé a téma udržitelnosti musí jít ruku v ruce, aby se věci skutečně daly do pohybu. Pro udržitelnýzítřek musíme jednat hned, aby si další generace mohly užívat svůj život na planetě jako my. To je to, co nás v Zentivě pohání,” říká ředitelka HR, komunikace a udržitelnosti v společnosti Ines Windisch, která na konferenci Bold Future přiblíží, jak konkrétně už nyní Zentiva k udržitelnosti přistupuje.

Cesta k úsporám? Zelená energetika a spolupráce měst a investorů

V situaci, kdy Českárepublika čelí energetické krizi, se zvyšuje tlak na úspory také při využíváníenergií a příklon k obnovitelným zdrojům. Pro obce, ale i pro investory jevzhledem k úsporám při výstavbě nových projektů díky kratším povolovacímprocesům zcela zásadní také vzájemná součinnost.  
“Na začátku každého projektu je potřeba se na danou lokalitu dívat mimo jiné i pohledem občanů žijících v blízkosti plánované zónytak, aby byl rozvoj místa udržitelný a smysluplný. Toho jako investoři dosáhneme pomocí předem vyjednaných pravidel s obcí, které jasně určují další vývoj projektu. Obě strany tak ví, co od sebe mohou čekat a celý proces je transparentní a oboustranně výhodný,” uvádí CEO Logport David Vais.
Konferenci Bold Future: Udržitelností k efektivnímu byznysu pořádá expertní skupina Frank Bold spolu s iniciativou Změna k lepšímu a Českou radou pro šetrné budovy. Akce se koná pod záštitou Evropské komise, Velvyslanectví USA v Českérepublice, Svazu průmyslu a dopravy ČR, Národní sítě Zdravých měst a Asociace společenské odpovědnosti. Více informací na www.boldfuture.cz.

Stahujte praktické ESG Guidelines a videokurz

Prošli jsme stovky stran právních a technických dokumentů k tématu ESG reportingu a CSRD. Zaregistrujte se a pošleme Vám unikátní ESG Reporting Guidelines, sadu praktických materiálů k EU legislative včetně due diligence a e-book Bold Future. Chcete vědět víc? Kupte si záznamy z našich praktických workshopů o ESG, CSRD a EU taxonomii.

Naše služby

Uhlíková stopa a ESG reporting

Spočítáme vám uhlíkovou stopu a zkonzultujeme ESG.

ESG pro Tier 1 a 2 dodavatele

Vyřešíme reportování dat pro vaše odběratele.

ESG pro pokročilé

Řešení pro real estate, zelené finance, PR a event management.

Školení a videokurz o ESG

Objednejte si školení na míru nebo si kupte záznam našeho videokurzu o ESG.

ESG Reporting Guidelines

Stahujte praktický návod. Provedeme vás reportingem krok za krokem.

PR, marketing a eventy

Zaměřujeme se na náročná témata, pořádáme eventy, složité věci vysvětlíme.

Jsme součástí expertní skupiny
Frank Bold
Copyright © 2023 Frank Bold

Přihlásit se k odběru newsletteru