Pro skupinu EFG jsme připravili emisi zelených dluhopisů v hodnotě 350 milionů korun a 15 milionů euro

23.5.2023
Mezi významné české i světové společnosti se tento týden zařadil náš klient, česká investiční skupina Energy financial group (EFG). Pro její dceřinou společnost EFG Acquisitions & development jsme ve Frank Bold připravili emisi zelených dluhopisů v hodnotě 350 milionů korun a 15 milionů euro.  
Cenné papíry odpovídají rámci pro zelené dluhopisy Green Bond Principles, a investorům tak umožní levnější financování s dlouhodobou návratností a garanci udržitelných investic. Částečně jsou také v souladu se vznikajícím nařízením o evropských zelených dluhopisech, jehož schválení se očekává.
Specificky zaměřené dluhopisy cílí ve velké míře na udržitelné projekty z oblasti ochrany životního prostředí, například zmírňování změny klimatu, přechod k oběhovému hospodářství, omezování znečištění nebo ochrany ekosystémů.
„Pro finanční instituce už je aktuálně platné nařízení zveřejňování informací o udržitelném financování, které má za cíl potírat greenwashing, a podle kterého musí informovat o svém portfoliu a jeho vztahu k udržitelnosti. I proto lze předpokládat, že se zájem o tento typ cenných papírů bude zvyšovat,” vysvětluje konzultantka ESG reportingů Olga Kurda z Frank Bold Advisory.
Podle dostupných mezinárodních i EU standardů jsme pro EFG připravili celkový rámec financování, emisní podmínky i související dokumentaci pro celou emisi zelených dluhopisů.  
Prostřednictvím tohoto typu cenných papírů je možné financovat obnovitelné zdroje energie. To je i případ EFG, která plánuje využít prostředky z dluhopisů na akvizice a modernizace bioplynových stanic, což jsou aktivity, které v budoucnu budou odpovídat i další evropské legislativě, konkrétně taxonomii udržitelných aktivit.
Vydávání zelených dluhopisů podle mezinárodních standardů je trendem několik posledních let, a to jak na evropské, tak celosvětové úrovni. Udržitelnost projektu je pro investory navíc levnější. Zaručuje jim totiž dlouhodobou návratnost vynaložených financí, což umožňuje emitentovi nabídnout nižší úrok.
„Investoři si potřebu transformace současné ekonomiky dobře uvědomují. K tomu se přidávají i politická rozhodnutí na národní i nadnárodní úrovni. Také pro nás je důležité, aby byly aktivity společnosti, do kterých bude možné investovat, ekologicky i ekonomicky smysluplné. Ke spojování finanční a nefinanční udržitelnosti vybízí i evropské nařízení SFDR nebo směrnice CSRD, které postupně mění evropský trh. Vydáním zelených dluhopisů chceme jít tomuto trendu naproti,” říká výkonný ředitel EFG Tomáš Voltr.

Zvažujete emisi zelených dluhopisů?

Zajistíme vám celou emisi včetně certifikace i její komunikaci. Spolupráce bude vycházet ze zcela aktuálních znění legislativních návrhů k zeleným dluhopisům a odborných doporučení díky naší účasti na legislativním procesu.
ESG Více o našich službách
ESG Domluvte si u nás konzultaci

Stahujte praktické ESG Guidelines a videokurz

Prošli jsme stovky stran právních a technických dokumentů k tématu ESG reportingu a CSRD. Zaregistrujte se a pošleme Vám unikátní ESG Reporting Guidelines, sadu praktických materiálů k EU legislative včetně due diligence a e-book Bold Future. Chcete vědět víc? Kupte si záznamy z našich praktických workshopů o ESG, CSRD a EU taxonomii.

Naše služby

Uhlíková stopa a ESG reporting

Spočítáme vám uhlíkovou stopu a zkonzultujeme ESG.

ESG pro Tier 1 a 2 dodavatele

Vyřešíme reportování dat pro vaše odběratele.

ESG pro pokročilé

Řešení pro real estate, zelené finance, PR a event management.

Školení a videokurz o ESG

Objednejte si školení na míru nebo si kupte záznam našeho videokurzu o ESG.

ESG Reporting Guidelines

Stahujte praktický návod. Provedeme vás reportingem krok za krokem.

PR, marketing a eventy

Zaměřujeme se na náročná témata, pořádáme eventy, složité věci vysvětlíme.

Jsme součástí expertní skupiny
Frank Bold
Copyright © 2023 Frank Bold

Přihlásit se k odběru newsletteru